Cam Balkon Kapama Örnekleri ve Fiyatları

Cam Balkon Kapama Örnekleri ve Fiyatları

Cam Balkon Kapama Örnekleri ve Fiyatları https://www.izmircambalkonfiyatlari.com/wp-content/uploads/2021/04/luxury-living-room-PSEHA58.jpg 719 480 Cam Balkon İzmir - Estetik ve Ekonomik Cam Balkon İzmir - Estetik ve Ekonomik

Cam balkon kapama, camın sadece dolgu paneli olarak kullanılmadığında, aynı zamanda korkuluğun gerçek yapısı olarak da kullanıldığında, oluşan sisteme verilen isimdir. Bazen çerçevesiz cam korkuluk veya konsollu cam balkon olarak da adlandırılır.

Cam Balkon Modelleri

Cam-Balkon-Kapama-Ornekleri-ve-Fiyatlari1

Image 1 of 8

Temel fikir basittir ve iki mühendislik ilkesine dayanmaktadır; Bükülme momentlerine ve üzerine uygulanan yüklere dayanabilen kalın ve güçlü cam panelleri kenetleyebilen güçlü bir taban.

2011 yılından bu yana, cam sistemlerde tırabzan isteyip istemediğini seçmek artık mümkün. Camın üzerine yerleştirilen tırabzan veya üst bölüm, üst kısımdaki camları birbirine bağlayarak tüm yapıyı daha sağlam ve daha sağlam hale getirir. Ayrıca, cam panellerden birinin oluşturulan boşluktan geçmesi durumunda gerekli yüke dayanabilmelidir. Küpeşte olmaması tercih edilirse, lamine cam kullanılmalıdır, camdan biri kırılabilir ve diğer tarafı yüklere dayanabilir.

Cam Balkonun Temel Unsuru

Bazı sistemlerde “pabuç profili” olarak da bilinen yapısal cam balkon kapama tabanı çok fazla tasarım dikkati gerektiren en kritik parçadır. Temel fikir, ya iki profilden arka arkaya yapılmış ya da alüminyum tasarımlı ekstrüzyonlar kullanılarak yapılmış güçlü bir “U” kanalıdır. Cam, epoksi (iki bileşenli yapıştırıcı) veya bazen çimento türü bir malzeme ile yerine sabitlenir.

Bir yan not olarak, son yıllarda bu sistemlerde pek çok yeniliğin gittiğini ve şimdi çimento veya epoksi yapıştırıcı kullanımını engelleyebilecek basınçlı vidalı kelepçeler veya dövülmüş takozlar kullanan taban profillerine sahip olabileceğinizi belirtmek ilginçtir. Epoksiyi küçük bir kanala dökmenin kirli sürecinden bahsetmeye gerek yok, daha önce camların yerleştirilmesiyle ilgili emek.

Taban profilleri, çelik, beton veya diğer malzemeler gibi çeşitli malzemelerle balkon yapısına sabitlenebilir. Bu taban profillerinin ve bunların bağlantılarının, yükleme ve sabitlemelerin cam panelden aktarılacak büyük yüklere gerçekten dayanabilmesini sağlamak için her şantiye amaca uygun olarak tasarlanması gerekir.

Bam Balkon Kapama Çeşitleri Nelerdir?

Çoğu balkon veya korkuluk sisteminin 10 mm sertleştirilmiş (temperli) cam kullanabildiği yerlerde, yapısal cam korkuluklar çok daha güçlü bir panel gerektirir.

Konut (müstakil konutlar) mülkleri için bile minimum 15 mm kalınlığında sertleştirilmiş cam panel kullanılmalıdır. Halka açık alanlar, cafeler, restoranlar ve alışveriş merkezleri gibi daha yüksek yükleme gereksinimleri gerektiğinde, daha kalın cam paneller gereklidir. Bu durumlarda 19 mm ve hatta 25 mm sertleştirilmiş cam paneller kullanılır.

Gerekli camın kalınlığı ve standart düz camdaki temel demir nedeniyle, normal cam türleri kullanıldığında, yapısal cam korkuluklarda normal cam korkuluk sistemlerinden çok daha fazla yeşilimsi bir renk belirgindir. Bu, “düşük demir” cam paneller kullanılarak azaltılabilir. Ancak bunların daha pahalı olduğu unutulmamalıdır.

Bu Tür Balkon Kapama Türlerinde Lamine Cam Kullanılabilir Mi?

Cevap evet. Ancak hangi kalınlıkta cam kullandığınıza dikkat edin. 17,2 mm lamine sertleştirilmiş cam, 15 mm kadar sertleştirilmiş kadar güçlü değildir ve lamine panelin doğru yapısını seçmeden önce, bazen bir tarafı ısı ile güçlendirilmiş ve diğer tarafında sertleştirilmiş cam kombinasyonu kullanılarak özel hesaplamalar yapılmalıdır.

Cam Balkon Kapama Türlerinde Isı Yalıtımı

Yapısal cam korkuluklarda kullanılan cam balkon kapama panellerin “ısıyla ıslatma testi” olarak bilinen teste tabi tutulması tavsiye edilir, ancak zorunlu değildir. Bu test, sertleştirilmiş (temperlenmiş) camda meydana gelebilecek kendiliğinden kırılma vakalarının% 99’unu ortadan kaldırır. Yapısal cam korkuluklarda, kendiliğinden kırılma durumu çok tehlikeli olabilir ve aynı zamanda camın değiştirilmesini çok pahalı hale getirir, bu genellikle camların ısıyla ıslatılarak test edilmesinin maliyetinden daha ağır basar ve bu nedenle yapılması tavsiye edilir.

Ağırlık ve Kendinden Etkilenen Yükler

Yapısal bir cam korkuluk tasarlanırken, diğer yük gereksinimlerine ek olarak sistemin ağırlığı ve sistemin balkon veya yapıya yüklediği yük dikkate alınmalıdır. 15 mm kalınlığında cam kullanan tipik bir yapısal cam korkuluk, lineer metre başına 55-60 kg ağırlığında olacaktır ve bu nedenle on metre uzunluğundaki yapısal cam sistemi yarım tonun üzerinde olabilir.

Korkuluklar ve Üst Kapak

Hem camın üzerinde güzel görünen hem de cam panellerden birinin kırılması durumunda bir boşluğu doldurabilmek için şeklinde bir miktar güce sahip olan bir tırabzanın olması önemlidir.

Cam Balkonlar İçin Yapısal Tavsiyeler

Yapısal cam balkon kapama uygulamak için sayısız sistem ve yöntem vardır ve bunların tümü, yükü camdan sağlam bir temel kanala aktarmak gibi aynı temel ilkeyi kullanır. Bu tür sistemler ayrıntılı tasarım gerektirdiğinden ve tesisten şantiyeye sabitleme açısından önemli ölçüde değişiklik gösterebileceğinden, bir sistem, sabitleme yöntemi ve cam seçmeden önce bir yapı mühendisinin görevlendirilmesi şiddetle tavsiye edilir.

Özet

Herhangi bir dikey metal elemana ihtiyaç duymadan sadece camı bariyer olarak sınırsız bir şekilde bulundurma kabiliyetine sahip bir balkon veya teras, her cebe veya şantiye koşullarına uygun olmamakla birlikte, doğru tasarlandığında var olan en estetik çözümlerden biridir. Cam balkon İzmir fiyatları arasında balkonunuzun ölçülerine ve bütçenize en uygun seçenekleri bulmanız mümkündür.